Author Archives: PLOUG

ByPLOUG

XIX Konferencja PLOUG – Reaktywacja

W dniu 8 czerwca 2017 r. odbyła się XIX Konferencja PLOUG – Reaktywacja.
Zaprosiliśmy wszystkich, którzy chcą poznać konferencję w nowej formule. Doświadczone i interesujące osobistości ze świata informatyki przedstawiły najnowsze trendy i kierunki rozwoju technologii Oracle oraz nowości, które będą miały kluczowy wpływ na teleinformatykę. A to wszystko zostało zaprezentowane z merytorycznego, a nie biznesowego punktu widzenia.

Miejsce: Golden Floor, Al. Jerozolimskie 123A, Warszawa
golden_floor_logo
Partnerzy konferencji: logo-altkomBizTech_logo_bez_tla1
Patronat medialny:
logo580x180-2

button

ByPLOUG

Wdrożenie Hurtowni danych Oracle w UKE

W grudniu 2016 r. w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej została wdrożona kompletna hurtownia danych w oparciu o technologię Oracle.

button

ByPLOUG

Migracja Oracle Database do 12c

Migracja baz danych Oracle do wersji 12c stała się w pełni uzasadniona biznesowo w styczniu 2016 r., ponieważ w grudniu 2015 r. wygasła przedłużona o rok asysta techniczna Oracle dla wersji 11R2 na poziomie Premier Support.
button

ByPLOUG

XIX Konferencja PLOUG pt. „Oracle Database 12c: nowe rozwiązania” – 3 grudnia 2015

Zeszłoroczna konferencja „20-lecie PLOUG i Oracle 12c” cieszyła się dużą popularnością. Uczestniczyło w niej około 130 osób. Tematyka nie straciła nic na popularności, a wręcz przeciwnie. XIX Konferencja PLOUG pt. „Oracle Database 12c: nowe rozwiązania” odbędzie się w dniu 3 grudnia 2015r. w Golden Floor al. Jerozolimskie 123A, 02-017 Warszawa.

Partner merytoryczny konferencji: Oracle
Partner konferencji: BizTech Konsulting
Patronat medialny: ITWIZ
Read More

ByPLOUG

XIV Szkoła PLOUG „Oracle Database 12c: nowe rozwiązania”

Wprowadzenie

Oracle Database 12c, to wprowadzona w połowie 2013 roku długo oczekiwana najnowsza wersja popularnego serwera bazy danych. Wśród wyróżniających ją rozwiązań znajdują się m.in.: konsolidacyjna architektura baz danych Multitenant, mechanizmy automatycznej optymalizacji składowania danych opartej na mechaniźmie Heat Map, rozwinięte funkcje ochrony dostępu i maskowania danych wrażliwych, nowe metody optymalizacji zapytań.

W obliczu zbliżającego się zakończenia przez Oracle obsługi wsparcia technicznego wersji Oracle Database 11.2, wielu administratorów jest zmuszonych do migracji posiadanych systemów baz danych do nowej wersji oprogramowania. Warto przy takiej okazji rozważyć nie tylko proste przeniesienie istniejących funkcjonalności własnych systemów, ale także ich rozszerzenie właśnie w oparciu o nowe mechanizmy serwera Oracle Database 12c.

Celem XIV Szkoły PLOUG jest omówienie i praktyczne zaprezentowanie najważniejszych nowych rozwiązań serwera bazy danych Oracle Database 12c. Uczestnicy zapoznają się z architekturą baz danych Multitenant, nowymi metodami wykorzystywania Resource Managera, zasadami wykonywania kopii bezpieczeństwa i odtwarzania baz danych po awarii, automatycznymi rozwiązaniami Information Lifecycle Management, nowymi funkcjami i mechanizmami optymalizatora zapytań, rozwiązaniami bezpieczeństwa, rozszerzeniami języków SQL i PL/SQL.

XIV Szkoła PLOUG przeznaczona jest dla administratorów i programistów posiadających podstawowe doświadczenie w pracy z wcześniejszymi wersjami serwera Oracle Database.
Read More

ByPLOUG

XIII Szkoła PLOUG „Oracle Database 12c: nowe rozwiązania” – podsumowanie

W dniach 9-11 lutego 2015 r. w Poznaniu odbyła się XIII Szkoła PLOUG pod nazwą „Oracle Database 12c: nowe rozwiązania”.

Zajęcia poprowadzone przez Macieja Zakrzewicza, Marka Wojciechowskiego i Juliusza Jezierskiego odbyły się w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej, wzięło w nich udział 11 uczestników. Szkolenie przebiegło zgodnie z założeniami, uczestnicy zapoznali się z architekturą baz danych Multitenant, nowymi metodami wykorzystywania Resource Managera, zasadami wykonywania kopii bezpieczeństwa i odtwarzania baz danych po awarii, automatycznymi rozwiązaniami Information Lifecycle Management, nowymi funkcjami i mechanizmami optymalizatora zapytań, rozwiązaniami bezpieczeństwa oraz rozszerzeniami języków SQL i PL/SQL.
Read More

ByPLOUG

XIII Szkoła PLOUG „Oracle Database 12c: nowe rozwiązania”

Poznań, 9-11.02.2015

Wprowadzenie
Oracle Database 12c to wprowadzona w połowie 2013 roku długo oczekiwana najnowsza wersja popularnego serwera bazy danych. Wśród wyróżniających ją rozwiązań znajdują się m.in. konsolidacyjna architektura baz danych Multitenant, mechanizmy automatycznej optymalizacji składowania danych opartej na mechaniźmie Heat Map, rozwinięte funkcje ochrony dostępu i maskowania danych wrażliwych, nowe metody optymalizacji zapytań.

W obliczu zbliżającego się zakończenia przez Oracle obsługi wsparcia technicznego wersji Oracle Database 11.2, wielu administratorów jest zmuszonych do migracji posiadanych systemów baz danych do nowej wersji oprogramowania. Warto przy takiej okazji rozważyć nie tylko proste przeniesienie istniejących funkcjonalności własnych systemów, ale także ich rozszerzenie właśnie w oparciu o nowe mechanizmy serwera Oracle Database 12c.

Celem XIII Szkoły PLOUG jest omówienie i praktyczne zaprezentowanie najważniejszych nowych rozwiązań serwera bazy danych Oracle Database 12c. Uczestnicy zapoznają się z architekturą baz danych Multitenant, nowymi metodami wykorzystywania Resource Managera, zasadami wykonywania kopii bezpieczeństwa i odtwarzania baz danych po awarii, automatycznymi rozwiązaniami Information Lifecycle Management, nowymi funkcjami i mechanizmami optymalizatora zapytań, rozwiązaniami bezpieczeństwa, rozszerzeniami języków SQL i PL/SQL. XIII Szkoła PLOUG przeznaczona jest dla administratorów i programistów posiadających podstawowe doświadczenie w pracy z wcześniejszymi wersjami serwera Oracle Database.
Read More

ByPLOUG

PLOUG – Partnerem konferencji Oracle Day!

Oracle Day, to od wielu lat największa konferencja organizowana przez Oracle w Polsce, która gromadzi partnerów i najważniejszych menedżerów Oracle, a także użytkowników rozwiązań Oracle z licznych instytucji oraz firm.

Obrady konferencji Oracle Day 2014 toczyć się będą pod hasłem „Cyfrowa rewolucja – transformacja dla sukcesu”. W roku bieżącym konferencja Oracle będzie poświęcona omówieniu najważniejszych zjawisk współczesnej informatyki, przełomowych technologii, które radykalnie zmieniają architekturę systemów IT – takich jak chmura obliczeniowa, mobilność, super-szybkie przetwarzanie w pamięci operacyjnej, czy Big Data.

5 listopada 2014, hotel Hilton, Warszawa

ByPLOUG

Podsumowanie XVIII Konferencji PLOUG pt. „20-lecie PLOUG i Oracle 12c”

Po dwóch latach przerwy odbyła się Konferencja PLOUG w innej niż do tej pory formule. Tym razem konferencja trwała jeden dzień, a jej miejscem było centrum konferencyjne Golden Floor w Warszawie. Konferencja zgromadziła ponad 100 osób, co po 2-letniej przerwie jest satysfakcjonującym wynikiem i dobrym znakiem na przyszłość. Wkrótce zostaną zamieszczone prezentacje z wystąpień oraz galeria zdjęć z konferencji.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom oraz prelegentom za przybycie i zapraszamy do ponownych spotkań z PLOUG.

W planach jest zorganizowanie na jesieni tego roku kolejnej edycji konferencji PLOUG. Również przewidziane jest przeprowadzenie dwóch, trzech szkoleń w ciągu tego roku. O przedsięwzięciach tych będziemy informowali na stronie PLOUG.
Read More

ByPLOUG

XVIII Konferencja PLOUG, Warszawa, 10.04.2014

Po dwóch latach przerwy zapraszamy do uczestnictwa w konferencji PLOUG w innej niż do tej pory formule.

XVIII Konferencja PLOUG pt. „20-lecie PLOUG i Oracle 12c” odbędzie się 10 kwietnia 2014 r. w Warszawie.

Partner merytoryczny konferencji:Oracle
Partner konferencji:BizTech Konsulting
Read More

ByPLOUG

Nowe władze Stowarzyszenia

Miło nam poinformować, że Walne Zgromadzenie dokonało w dniu 30.11 wyboru nowych władz Stowarzyszenia. Obecny Zarząd stanowią: Paweł Chomicz (prezes), Marek Wojciechowski i Maciej Zakrzewicz (członkowie). Komisję Rewizyjną stanowią: Janusz Stawski, Mariusz Masewicz i Stanisław Krupiński.

ByPLOUG

Oracle Database 12c In Memory

Na blogu oracle.gridwisetech.com ukazał się ciekawy artykuł opisujący nową funkcjonalność Oracle Database 12c In Memory: „In-memory: Oracle Database w pamięci”. Polecamy!

ByPLOUG

Oracle Database 12c już dostępny

Oracle Database 12c jest już dostępny do pobrania z oracle.com!

ByPLOUG

Oracle JDeveloper and Oracle ADF 12c

Kilka dni temu ukazał się Oracle JDeveloper 12c wraz z Oracle ADF 12c. Zarówno środowisko IDE jak i framework ADF zostały wzbogacone o szereg nowych cech (szczegóły pod adresem: http://www.oracle.com/technetwork/developer-tools/jdev/documentation/1212-nf-1964675.html). Zwraca uwagę dostosowanie kreatorów i edytorów do wersji 6 platformy Java EE.

ByPLOUG

Platforma Java EE 7 oficjalnie dostępna

12 czerwca Oracle ogłosił dostępność Java Platform, Enterprise Edition 7 (Java EE 7). Wśród nowych cech i istotnych zmian wprowadzonych w ramach siódmej wersji platformy Java EE należy wymienić: wsparcie dla aplikacji opartych na HTML5 (w tym zupełnie nowa technologia komunikacyjna WebSockets oraz uproszczenie przetwarzania i wymiany dokumentów JSON), rozwinięcie specyfikacji JAX-RS dotyczącej RESTful Web Services oraz uproszczenie technologii JMS i jej integracja ze współczesnymi rozwiązaniami dostępnymi na platformie Java. Więcej na ten temat: http://www.oracle.com/technetwork/java/javaee/overview/index.html

ByPLOUG

Seminarium PLOUG + KI AGH + IT w Krakowie + GridwiseTech

Mamy przyjemność zaprosić na pierwsze w Krakowie Seminarium Big Data Matters, którego gwiazdą będzie Lee Tanner, Director of Business Development of Defense, Intelligence and International Sectors w Mythics Consulting. Gospodarzem będzie Paweł Płaszczak, prezes GridwiseTech i współzałożyciel inicjatywy IT w Krakowie. Seminarium odbędzie się w piątek, 9 listopada 2012, o godz. 18.00 w Instytucie Informatyki AGH, ul. Kawiory 21, sala 120. Wydarzenie jest organizowane wspólnie przez PLOUG, Katedrę Informatyki AGH, IT w Krakowie oraz GridwiseTech. Udział w seminarium jest bezpłatny.

Szczegóły i rejestracja: http://oracle.gridwisetech.com/2012/11/large-data-infrastructures-for-us-government-and-industry.html

ByPLOUG

Plotki na temat Oracle Database 12c (6)…

Świeże informacje na temat nowych funkcjonalności Oracle Database 12c przywiózł z OOW p. Paweł Płaszczak:

http://oracle.gridwisetech.com/2012/10/oracle-database-12c-multitenancy-pluggable-database.html

ByPLOUG

Plotki na temat Oracle Database 12c (5)…

W ostatnich dniach zostaliśmy zasypani kolejnymi plotkami o nowych funkcjonalnościach Oracle Database 12c. Wśród nich: zagnieżdżanie PL/SQL w SQL, VARCHAR2 wydłużony do 32K, usprawnienia partycjonowania tabel (w tym kompresja i migracja), tymczasowe dane wycofania, przenaszalne bazy danych – rozdzielony słownik danych (Pluggable Databases).

źródło: [http://www.askmaclean.com/archives/12c-12-new-feature-from-tom-kyte.html]

ByPLOUG

Oracle ADF Essentials – darmowy, trochę okrojony ADF

Oracle udostępnił darmową, choć nieco okrojoną, wersję frameworka ADF pod nazwą ADF Essentials, umożliwiającą tworzenie i instalowanie (np. na serwerze GlassFish) aplikacji ADF bez kosztów licencyjnych. Więcej na stronie: http://www.oracle.com/technetwork/developer-tools/adf/overview/adfessentials-1719844.html

ByPLOUG

Plotki na temat Oracle Database 12c (4)…

Podobno w wersji 12c serwera Oracle Database dostępna będzie klauzula FETCH/OFFSET limitowania liczby odczytywanych rekordów (jak w wielu innych systemach).

źródło: http://www.unitask.com/oracledaily/2012/03/07/oracle-database-12c-row-limiting-clause/