FORUM ORACLE 2006 czyli nikt już nie lubi technologów

Jadwiga Gnybek

Jedna z ważniejszych imprez w kalendarzu Oracle Polska już za nami. W dniach 15-16 maja 2006 roku w salach hotelu InterContinental odbyło się spotkanie Oracle Forum.

Hasłem tegorocznej imprezy było: „Inwestycje – efektywne wykorzystanie kapitału w sektorze publicznym, teleinformatycznym oraz przemysłowym”. Już tu po plecach administratorów i programistów przeszedł dreszcz. Nic o nas? No, niestety – nic.

Pierwszy dzień tej dwudniowej imprezy przebiegł pod znakiem dyskusji o kierunkach inwestowania, zwłaszcza kapitału zagranicznego. Meandry tego trudnego zagadnienia dyskutowane w podziale na sektory gospodarki puentowane były krótkimi prezentacjami Oracle Polska wskazującymi na kluczowe produkty i technologie, jakie firma danemu sektorowi może zaoferować. Pierwszy dzień Forum zakończył bankiet. W wytwornych salach przy suto zastawionych stołach wręczone zostały tegoroczne nagrody LIDER ORACLE.

*

Drugi dzień imprezy zdominowały warsztaty aplikacyjne. W dwóch sesjach tematycznych zobaczyć można było przykłady wdrożeń aplikacji będących w portfelu korporacji Oracle. Ten imponująco szeroki przegląd zarówno rozwiązań jak i obszarów gospodarki pokazał obrazowo, że Oracle wdrożyć można wszędzie. Rozwiązania budowane bazie aplikacji Oracle sprawdzają się równie dobrze w obszarze obsługi nieruchomości jak i w fabryce wódek. Aplikacje zastosowane do najnowocześniejszej i chyba wciąż najmłodszej dziś formy sprzedaży jaką są sklepy i giełdy elektroniczne (tu na przykładzie znanego wszystkim portalu Allegro) doskonale komponują się z nowoczesnym spojrzeniem na kształcenie pracowników, czyli z rozwiązaniami Oracle iLearning. Nie zabrakło również nieco mniej znanych jeszcze na polskim rynku, ale już mających udane wdrożenia produktów takich jak PeopleSoft Enterprise.

*

Oczywiście, jak zwykle Forum było doskonałą okazją do porozmawiania z licznie obecnymi na imprezie pracownikami Oracle Polska, z jego nowym prezesem panem Andrzejem Dopierałą na czele. Co by nie powiedzieć, impreza imponująca, zorganizowana ciekawie i z dużym rozmachem. Trudno mi jednak powstrzymać się od nieco nostalgicznej refleksji – tylko technologów trochę mi żal. Administratorów, deweloperów, wdrożeniowców i końcowych użytkowników aplikacji. Do nich wszystkich niestety impreza ta raczej adresowana nie była! Uczestnicy Forum rozmawiali o wielu istotnych sprawach. O strategiach rozwoju makroregionu. O szansach Polski w jednoczącej się Europie, o sposobach wykorzystania pieniędzy unijnych i wielu, wielu innych zagadnieniach wpływających na kierunki rozwoju gospodarki jako całości i przedsiębiorstwa, jako jej elementarnego modułu. Jedynym elementem, co do którego nie było kontrowersji to fakt, że w każdym z omawianych obszarów gospodarczej aktywności nasza ulubiona korporacja ma jakieś gotowe i odpowiadające najwyższej próbie rozwiązanie.

*

Problemom wnętrz tych rozwiązań tegoroczne Oracle Forum nie poświęcało raczej zbytniej uwagi. Cóż zatem pozostaje niedowartościowanym brakiem należytej atencji technokratom? Albo czym prędzej awansować i dołączyć do grona decydentów, którzy – miast martwić się szczegółami pojedynczych rozwiązań – kształtują długofalowe strategie makroregiony, bądź – co wydaje się znacząco łatwiejsze w realizacji – przyjechać jak zwykle jesienią do Kościeliska. Gdzie jak co roku, przez cały tydzień w szczególnie pięknych okolicznościach przyrody zagłębiać będziemy się mogli w meandry naszej ukochanej technologii!

Technokraci Oracle z całej Polski: nie dla nas Forumy, więc spotkajmy się jak co roku w Kościelisku!!