Komunikaty

ODP

W czasie trwania konferencji w Zakopanem, WDW „Kościelisko”, będzie miało miejsce spotkanie polskiej grupy ODP (Oracle Developer Programme). Prowadzi Tomasz Rżysko.
Cel: integracja, plany na przyszłość.
Czas: wtorek, 21 października br., godz. 20.00.

sk


Nowa książka o Oracle

W sierpniu na półkach księgarskich ukazała się książka „Personal Oracle i Personal Oracle Lite w praktyce”. Jest to już druga z cyklu książek popularno – komputerowych poświęconych produktom Oracle`a., po wydanej rok temu książce „Oracle łatwiejszy niż przypuszczasz”.
„Personal Oracle i Personal Oracle Lite w praktyce” jest przewodnikiem po PC-towych bazach danych Oracle`a. Zawiera opis instalacji Personal Oracle`a oraz „instrukcję obsługi” bazy przy pomocy Personal Oracle Navigator`a.
Wymarzonym czytelnikiem obu pozycji jest młody wiekiem lub duchem, adept informatyki, któremu całkiem przypadkiem wpadł w ręce
krążek z trial’em produktów Oracle’a.

sk


on ORACLEKomputer sieciowy staje się rzeczywistością

Idea przetwarzania sieciowego i komputera NC na dobre zadomowiła się w świadomości znawców i entuzjastów informatyki – zaczyna być również rozpoznawana przez opinię publiczną szerszego kręgu. Jak wykazały najnowsze badania, obecnie firma Oracle jest
w społeczeństwie znana bardziej jako pomysłodawca idei komputera sieciowego, niż jako producent
oprogramowania bazodanowego!
Tak więc wielu słyszało coś na temat NC – mało kto jednak widział to
urządzenie w działaniu. Niewielka grupa przedstawicieli świata biznesu miała okazję po raz pierwszy w Polsce wziąć udział w prezentacji NC i działającego na nim oprogramowania – pokaz ten odbył się 7 sierpnia b.r. w siedzibie Oracle Polska. Zaprezentowano dwie maszyny: NC-Funai wyposażony w Pentium 133 MHz, 32MB RAM, kartę sieciową i system operacyjny JavaOS oraz NC-Acorn z procesorem typu RISC ARM7500, 4MB RAM, z kartą sieciową i modemem. Obie końcówki podłączone były do serwera SUN Solaris 2.51, posiadającego 40MB RAM i 4 GB pamięci dyskowej.
Prowadzący prezentację Tomasz Kazimierski z Oracle Polska, rozpoczął pokaz od czynności administracyjnych na komputerze Funai: po zalogowaniu się hasłem supervisora utworzył nowego użytkownika systemu, dokonał konfiguracji jego osobistej inteligentnej karty chipowej, a także zmieniał kod dostępu zwany PIN. Po zaprezentowaniu multimedialnego systemu pomocy dla użytkownika NC, ujrzeliśmy w działaniu najważniejsze programy obecne na pulpicie komputera: Netscape Navigator – wersja specjalna dla NC, Hattrick – pakiet zintegrowany zawierający edytor tekstu i prezentacji, Menedżer Plików, Kalendarz oraz Web Forms.
Dla architektury NCA powstało już wiele specjalistycznych programów, wykorzystujących unikatowe możliwości nowego serwera bazodanowego Oracle8 – w czasie warszawskiej prezentacji zaprezentowano aplikację firmy Virage służącą do rozpoznawania obrazów (spośród kilkuset zdjęć program wybrał kilka podobnych do wskazanego) oraz opcję Oracle ConText, która potrafi zanalizować angielski tekst i zrobić jego streszczenie.
Oprogramowanie dla NC
rozwija się w szybkim tempie – pod koniec bieżącego roku ma być gotowa aplikacja oczekiwana z największym zainteresowaniem: napisany całkowicie w Javie arkusz kalkulacyjny znany obecnie pod kryptonimem Kona; na zlecenie Oracle’a program ten tworzony jest przez firmę Lotus.
Przeznaczony dla
popularnego użytku komputer Acorn podłączony był do standardowego telewizora – zaprezentowano oprogramowanie do oglądania sekwencji wideo, przeglądarkę WWW oraz przykład gry komputerowej (Lemmings). Ciekawostką jest fakt, iż Acorn nie ma typowej klawiatury komputerowej – obsługiwany jest w sposób, jaki wielbiciele telewizji mają od dawna dobrze opanowany: przy pomocy specjalnego pilota wyposażonego w miniaturową klawiaturę alfanumeryczną.
Podobną prezentację wzbogaconą o kilka dodatkowych elementów, firma Oracle planuje wykonać w czasie targów Softarg w Katowicach. No cóż, jeśli komputer sieciowy zostanie w szybkim czasie wyposażony w komplet atrakcyjnego i przydatnego dla użytkowników oprogramowania, to być może nie sprawdzą się przewidywania prezesa ComputerLandu Tomasza Sielickiego, który na łamach tygodnika Computerworld prorokował niedawno, iż NCet „jeszcze przez najbliższe trzy lata nie wejdzie do polskich korporacji”…

Jan Sobolewski