X Konferencja PLOUG Zakopane, Kościelisko 2004: Podsumowanie

W dniach 19-22 października w Zakopanem-Kościelisku odbyła się jubileuszowa X Konferencja Użytkowników i Deweloperów Oracle. Program konferencji obejmował m.in. 30 referatów plenarnych oraz 22 tematy warsztatów i tutoriali. Wiodącymi tematami były: technologie internetowe, serwer bazy danych 10g, narzędzia administracyjne, udane wdrożenia, hurtownie danych i eksploracja danych, bezpieczeństwo i niezawodność systemów. Zajęcia szkoleniowe odbywały się równocześnie w 8 salach.

W merytorycznym programie konferencji znalazły się dwa szczególne wydarzenia. We wtorek 19 października odbyła się dyskusja panelowa na temat zagrożeń i korzyści wynikających ze stosowania outsourcingu. Moderatorami dyskusji byli: Ryszard Kobojczyk (IBM), Maciej Pękala (Uniwersytet Jagielloński), Michał Rudowski (PKP Informatyka) i Marcin Zawadzki (DCS Computer Consultants Group). Przy aktywnym udziale pozostałych uczestników konferencji rozmawiano m.in. o typowych formach outsourcingu w polskich przedsiębiorstwach, o sprawnym zarządzaniu outsourcingiem, o korzyściach i zagrożeniach wynikających z outsourcingu na skalę międzynarodową oraz o przewidywalnym rozwoju rynku informatycznych usług outsourcingowych w Polsce. Zamieszczamy konspekt dyskusji.

Natomiast w środę, 20 października wykład zaproszony wygłosił Tony Yewtushenko z Oracle UK. Wykład był poświęcony perspektywom rozwojowym narzędzia Oracle JDeveloper 10g oraz jego zastosowaniom w dziedzinie budowy wielowarstwowych systemów informatycznych.

Przyznano dyplom najwytrwalszego uczestnika

X Konferencji towarzyszyło również wiele imprez dodatkowych. W środowy wieczór uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w góralskim ognisku, połączonym z licznymi konkursami z nagrodami. Niezwykłą atrakcją było losowanie kolorowej drukarki laserowej, prezentu od naszego sponsora, firmy Gestetner. Katalogowa cena tej drukarki przekraczała 8000zł, więc atmosfera przy ognisku była naprawdę bardzo gorąca.

Późnym wieczorem, po zakończeniu ogniska odbył się szczególny turniej – zawodowy egzamin z wiedzy o administrowaniu serwerem bazy danych Oracle9i. Zwycięzca otrzymał niebagatelną nagrodę główną, którą był voucher, ufundowany przez dział edukacji Oracle Polska, umożliwiający bezpłatne zdawanie egzaminów z pełnej ścieżki Oracle Certified Professional. Zamieszczamy regulamin konkursu.

Rozdano dyplomy dla zwycięzców konkursu z wiedzy o administrowaniu serwerem bazy danych Oracle9i

Czwartkowy poranek rozpoczął się górskimi wycieczkami, a pod koniec dnia uczestnicy konferencji wysłuchali koncertu zespołu muzycznego Max Klezmer Band, który przybył z krakowskiego Kazimierza.

Sukces tegorocznej konferencji nie byłby możliwy gdyby nie wytężona praca wielu osób, ale i wsparcie, jakie otrzymaliśmy ze strony sponsorów. W związku z tym szczególne podziękowania należą się firmom Oracle Polska, Quest, IBM Polska, Mercury, Veritas, DCS. W imieniu organizatorów pragnę serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za udział w konferencji oraz zaprosić ponownie do Zakopanego w roku 2005.

Maciej Zakrzewicz