Programowanie w języku JAVA – jak zacząć?

PLOUG - programowanie, Java, HTM

Programowanie w języku JAVA – jak zacząć?

oracle java ploug

Stworzony w połowie lat 90. przez zespół pod kierownictwem Jamesa Goslinga z firmy informatycznej Sun Microsystems (przejętej w 2010 r. przez Oracle) język JAVA jest obecnie jednym z najważniejszych narzędzi służących do tworzenia nowoczesnych, skalowalnych aplikacji biznesowych. To także dobry kierunek dla tych, którzy dopiero chcą rozpocząć samodzielną naukę programowania.

Co to jest język JAVA?

Obiektowy język JAVA jest sprawdzonym rozwiązaniem, które pozwala na tworzenie programów o praktycznie dowolnym przeznaczeniu. Jest on wielkoformatowy, co oznacza, że pisząc jeden kod, będzie on działał praktycznie na każdym systemie. Oczywiście należy pamiętać, że nieco innymi prawami rządzą się aplikację na komputery stacjonarne czy laptopy, a inaczej wygląd to w przypadku tabletów czy smartfonów. Różnice to nie tylko kwestia UI czy UX.

Istotny jest fakt, że program napisany w ten sposób jest wykonywane nie bezpośrednio przez system operacyjny urządzenia, lecz przez tzw. maszynę wirtualną. Łączy on więc założenia, na podstawie których został opracowany Smalltalk oraz C++. Dużą zaletą korzystania z niego jest wysoka niezawodność i bezpieczeństwo, co sprawia, że jest on używany m.in. przez sektor bankowy oraz do wspomagania skomplikowanych procesów biznesowych w korporacjach.

Jak zacząć naukę programowania w JAVA?

Wiele osób zastanawia się, jak zacząć naukę programowania w JAVA? Jeżeli jest to Twój pierwszy język, z pewnością przydadzą się materiały przeznaczone typowo dla początkujących. Skąd możesz czerpać wiedzę?

• Videokursy oraz kursy online.
• Tutoriale na YouTube.
• Książki informatyczne.
• Blogi i videoblogi.
• Czasopisma programistyczne.
• Fora i grupy na Facebooku.

Stopniowo warto również zacząć przyswajać anglojęzyczną dokumentację. Dobrym źródłem, a zarazem inspiracją są także projekty Open Source, w których także możesz uczestniczyć. Pozwolą Ci zapoznać się nie tylko z samym językiem jako narzędziem, ale też poznać dodatkowe metodyki stosowane podczas programowania.

Gdzie wykorzystuje się język JAVA?

Popularna JAVA jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem wykorzystywanym w wielu projektach. Została użyta do stworzenia takich stron czy aplikacji jak:

• Minecraft,
• Gmail,
• NetBeans,
• Netflix,
• LinkedIn.

Na uwagę zasługuje fakt, że wykorzystuje się ją nie tylko do budowania typowych programów komputerowych czy stron internetowych. Używa się jej również przy pisaniu oprogramowania dla przyrządów pomiarowych, urządzeń medycznych, automatyki przemysłowej czy elektroniki użytkowej (telewizorów, telefonów komórkowych, etc.).

Programowanie w JAVA – dobry wybór na początek?

Czy programowanie w JAVA to dobry wybór na początek? Jeżeli język Cię zainteresował, a wcześniej nie miałeś styczności z żadnym innym, to odpowiedź brzmi – tak! Przed Tobą z pewnością wiele godzin nauki i nim stworzysz w pełni funkcjonalną aplikację minie sporo czasu, ale na pewno warto podjąć się tego zadania.

Powinieneś zacząć od jednego z darmowych, dostępnych w internecie poradników, a w międzyczasie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy interesują Cię bardziej aplikacje mobilne, gry komputerowe, a może rozwiązania webowe? Wymyśl swój projekt i powoli go realizuj! 

Dodaj komentarz