Top 5 najczęściej używanych języków programowania stron internetowych

PLOUG - programowanie, Java, HTM

Top 5 najczęściej używanych języków programowania stron internetowych

jezyki programowania

Jeśli interesujesz się światem programowania i tworzenia stron internetowych, prawdopodobnie wiesz o istnieniu wielu języków, które możesz opanować, aby budować różne produkty cyfrowe i oprogramowanie. Tym razem przedstawiamy Wam 5 najlepszych języków programowania, które powinniście znać i nauczyć się, jeśli chcecie zdobyć nowe cyfrowe umiejętności.

Javascript

Jeśli chcesz nauczyć się tworzyć proste aplikacje internetowe, to jest to idealny język programowania, który Ci to umożliwi. Jest to język nastawiony na wykonywanie interaktywnych akcji i nakładanie efektów na projektowane obiekty: dzięki niemu masz możliwość tworzenia zarówno aplikacji webowych, jak i desktopowych, a nawet mobilnych.

Jego skryptowanie jest dynamiczne, co pozwala jego użytkownikom skłaniać się ku programowaniu obiektowemu, jak również ku procedurom czysto funkcjonalnym. Niektóre firmy, które używają tego języka programowania to Airbnb, Trivago i Ebay, a jego wszechstronność stawia go w czołówce preferencji wielu niezależnych programistów.

Python

Jest to jeden z najbardziej solidnych języków, z szeroką dostępnością dla wielu z najbardziej popularnych systemów operacyjnych. Dzięki łatwości pisania skryptów i składni, zastosowanie Pythona przeniknęło do wielu dziedzin, czyniąc go jednym z ulubionych języków użytkowników zajmujących się data science, a także przydatnym w rozwiązywaniu zadań związanych z gromadzeniem danych empirycznych i statystycznych. Phyton i niektóre z jego szkieletów zostały wykorzystane do różnych celów przez kilka firm, takich jak Youtube, Google, Instagram, Facebook i Walmart.

Java

Pomimo wielu lat obecności na rynku, Java jest prawdopodobnie nadal najczęściej używanym językiem przez osoby zajmujące się programowaniem stron internetowych, ze względu na swoją wieloplatformowość i otwartą strukturę.

Dzięki szerokiemu zastosowaniu, aktualizacjom i obecności w branży, Java jest dla wielu podstawowym językiem, z którym każdy dobry programista powinien sobie poradzić, ponieważ ze względu na swoją obiektową budowę, jej pole działania jest dość szerokie, a jej opanowanie może otworzyć wiele drzwi do pracy. Został on wybrany jako język do tworzenia aplikacji na Androida, a także był używany przez takie organizacje jak Netflix czy Uber.

PHP

Jest to język skryptowy. Użyteczność PHP skupia się na tworzeniu i programowaniu dynamicznych stron, a także wszechstronnych aplikacji dlatego jest on wykorzystywany w wielu istniejących obecnie stronach internetowych.

Dzięki jego kompatybilności z HTML i frameworkami takimi jak Laravel, jeśli wiesz jak obsługiwać PHP, możesz tworzyć i aktualizować różne motywy i wtyczki WordPress.

C++

Początkowo był wymyślony jako rozszerzenie C, jednego z najstarszych języków programowania, ale później został wprowadzony na rynek jako samodzielny produkt.

Możliwe kombinacje słów kluczowych sprawiają, że jest to łatwy do nauczenia język podstawowy, który może stać się bardziej złożony i użyteczny w miarę dodawania elementów do jego standardowej biblioteki. C++ jest językiem powszechnie używanym przez wysoko wydajnych programistów, którzy zajmują się na przykład tworzeniem gier wideo: najsłynniejsze frameworki w tej branży zostały stworzone w C++, języku, w którym w dużej mierze powstał również system operacyjny firmy Microsoft.