Projekty graficzne do stron – problemy

PLOUG - programowanie, Java, HTM

Projekty graficzne do stron – problemy

projektowanie grafiki na stronę

Często myślimy, że zawody projektanta stron internetowych i projektanta graficznego są synonimami. Te dwie kategorie specjalistów mogą dzielić tę samą szeroką przestrzeń roboczą, ale są to dwie różne nisze. Oboje mogą zajmować się tworzeniem stron internetowych, ale ich metody pracy są wyraźnie różne. Ich pomysł na pracę może czasami się pokrywać. Powiedzmy, że podział na te dwie kategorie zawodów jest przezroczysty i nieprzejrzysty. W artykule omówiono główne różnice między tymi dwoma zawodami. Poniżej omówiono kilka punktów porównawczych:

1. Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy uznaje projektowanie stron internetowych i projektowanie graficzne za dwa różne zawody. Projektowanie graficzne według Amerykanów należy do grupy przedmiotowej lub dyscypliny „Sztuka i projektowanie”, a projektowanie stron internetowych – do kategorii „Komputery i technologie informacyjne”. Mówiąc jasno, grafik zajmuje się artystyczną częścią strony internetowej, podczas gdy projektant stron internetowych bardziej interesuje się aspektem technicznym ich tworzenia.

2. Projektant stron internetowych tworzy swój projekt za pomocą skryptów i używa kilku narzędzi takich jak PHP, Java Script, CSS czy HTML, podczas gdy grafik szkicuje obrazy zarówno na swoich arkuszach rysunkowych, jak i za pomocą programów graficznych takich jak CorelDraw czy Adobe. Graficy używają typografii, obrazów, stylu czcionki i innych elementów do przedstawienia swoich wizji. Tworzone przez nich produkty można wykorzystać w broszurach reklamowych, plakatach, prezentacjach, a także na stronie internetowej. Projektanci graficzni nie zajmują się tworzeniem skryptów, które są obszarem, w którym wymagane są umiejętności posiadane przez projektantów stron internetowych.

3. Projektant stron internetowych musi tworzyć kody strony w taki sposób, aby można je było szybko przeglądać i pobierać. Rozdzielczość ekranu ma znaczenie w przypadku projektowania stron internetowych. Również osoby lub docelowa grupa docelowa przeglądająca projektowaną stronę internetową powinna mieć możliwość szybkiego zrozumienia wizji jej twórcy. Strona internetowa powinna być skutecznym narzędziem do szybkiego i efektywnego przyciągania większej liczby klientów. Projekty stworzone przez projektanta graficznego nie są ograniczone czynnikami takimi jak szybkość i rozdzielczość. Oczywiście mają swoich docelowych odbiorców i muszą zaimponować im lub przyciągnąć klientów swoją estetyką. Ale nie muszą dopasowywać swojego projektu do różnych aspektów czy wydajności internetu.

4. Oferty pracy dla grafików dotyczą głównie branży poligraficznej i marketingowej. Nie trzeba dodawać, że zapotrzebowanie na grafików jest takie samo jak na projektantów stron internetowych. Z reguły jeden twórca strony internetowej przypada na jednego grafika. W ostatnim czasie całość rekrutacji przeniosła się do Internetu i obecnie wszyscy ludzie pracują zdalnie, co ułatwia i przyspiesza wykonywanie projektów ze względu na brak potrzeby marnowania czasu na dojazdy do klientów.

5. Projektant stron internetowych ma zwykle wyższy pakiet wynagrodzenia niż grafik. Średni miesięczny dochód projektanta grafiki stron internetowych w Polsce wynosi 4 510 PLN, podczas gdy webdeveloper zarabia 5 490 PLN miesięcznie.

Często mówi się, że najlepszą stronę internetową można stworzyć, gdy projektant stron internetowych współpracuje z grafikiem. Są profesjonaliści, którzy uzyskali stopnie naukowe w obu tych zawodach. Sztuka projektowania stron internetowych osiąga szczyt dzięki profesjonalistom, dlatego ich praca jest tak ceniona.

Wsparli nas w tym miesiącu: Ardant.pl